Hakkımızda
Ülkemizin son yillarda artan sosyo-ekonomik gücüne ve refah seviyesine, bölgemizdeki ülkelerin yasadigi çatisma ortami ve istikrarsizliklari eklenince, Türkiye cografi olarak kilit ülke konumuna gelmistir. Göç hareketlerinden etkilenen ana aktörlerden biri olan ülkemiz, hem insan haklari standartlari yüksek Avrupa ülkelerine geçis konumunda geçmiste oldugu gibi önemli bir yer tutarken, hem de yasadigi demokratik dönüsüm ve güçlü ekonomisiyle düzenli ve düzensiz göç hareketleri için direkt olarak bir çekim merkezi haline gelmistir. 


Özellikle sınır komşularımızda meydana gelen karışıklık ve iç savaş halleri Karabük'e de gelen yabancilarin sayilarinda, son yillarda dikkate deger bir artis meydana getirmiştir. Tasra teskilatlarinin islemleri devraldigi 18 Mayis 2015 tarihinden bu yana aylik ortalama 8 binden fazla yabanciya hizmet verilmekte olup bunlarin kahir ekseriyeti sehrimizde yerlesik olarak hayatlarini devam ettirmek amacini tasimaktadir.
 
İlimizde 2007 yılında eğitim- öğretim faaliyetlerine başlayan Karabük Üniversitesi son yıllarda yabancı öğrencilerin ilgi odağı haline gelmiş olup,bu durum egitim faaliyetleri için sehrimize gelen yabancilarin sayisinda ciddi bir yogunluk arz etmektedir. 

İlimizin gözbebeği konumunda olan Safranbolu tarihi yerleşim bölgesi, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiş olup, turistik amaçla ilimize gelen turist sayısını her geçen gün arttırmaktadır.

Ülkemizin en büyük ilk 50 sanayi kuruluşu arasında yer alan Kardemir A.Ş., Türkiye'nin en büyük demir-çelik entegre üretim tesisi olup, sahip olduğu köklü sanayi kültürü ve bugünkü kurumsal kimliği ile büyümesini ve gelişimini sürdürmekle birlikte bünyesinde yabancı uyruklu Mühendis istihdamı sağlamaktadır.

11.04.2013 tarih ve 28615 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge gire
n 6458 Sayili Yabancilar ve Uluslararasi Koruma Kanunu, etkin bir iltica ve göç yönetimini saglam bir yasal zemine oturtarak göçmenlerin ve uluslararasi koruma arayanlarin haklarinin teminati için önemli bir adim olmustur. Bu kanunla ayrica Göç Idaresi Genel Müdürlügü 81 Ilde, 148 Ilçede ve yurtdisinda teskilatlanmayi hedeflemistir. 18.05.2015 tarihi itibariyle de Il Müdürlügümüz is ve islemleri devralmis, nitelikli personeliyle ve saglam bir alt yapiyla donanmis, “insan odakli” bir sekilde hizmet ve faaliyetlerine devam etmektedir.


Il Müdürlügü, yabancilarin Türkiye'ye giris ve Türkiye'de kalislari, Türkiye'den çikislari ve sinir disi edilmeleri, uluslararasi koruma, geçici koruma ve insan ticareti magdurlarinin korunmasiyla ilgili is ve islemleri Genel Müdürlügün amaçlarina, belirlenmis politikalara ve mevzuata uygun olarak düzenli, insan odakli, uyumlu, hizli, etkili ve verimli bir sekilde yürütmek üzere faaliyetlerini sürdürecektir.

Kayıt: 31.7.2015
Güncelleme:8.12.2015
Paylaş
KARABÜK VALİLİĞİ

esra.bastug@goc.gov.tr
WS05